Chliv

Ti, kdo jsou dostatečně finančně zajištěni, jsou na tom v každém ohledu lépe než ti, jimž se peněz nedostává. A nezdá se, že by tomu mohlo být někdy jinak.

Je váš koberec opravdu čistý

Koberec je podlahová krytina, to ví každý, ale ne všichni si uvědomují, že je to textilie, po které našlapujeme, a tím ji značně zatěžujeme prachovými částicemi a biologickým odpadem. Zatížení je natolik velké, že jej nemůže zcela a beze zbytku odstranit klasický sáčkový vysavač. Je to podobné, jako kdybyste chtěli ze svých kalhotek nebo slipů odstranit veškerý biologický materiál vysáváním, aniž by vaše spodní prádlo skončilo v pračce.

ženská párty

Koberce se musí čas od času podrobit důkladnější očistě, podobně jako praní prádla v bubnu pračky. V následujícím odstavci se pokusíme popsat, jak naše chodidla a obuv koberce zatěžují, a proč na tuto zátěž nestačí běžný vysavač.

V čem chodíte po koberci

Tenisky – tenisky či běžecká obuv jsou pro chůzi na koberci velmi pohodlné, ale jejich měkká podrážka důkladně přilne k povrchu vláken. Pokud jsou na podrážce nějaké zbytky nečistot, např. získané chůzí po dlažbě v kuchyni, koberec je pak ochotně přijímá. Můžete tak mezi vlákna zašlapat vlasy, chloupky, kousky tuku, odumřelé kožní šupinky, drobky z jídla, mrtvý hmyz a mnoho dalšího biologického materiálu, který se v kuchyni na dlažbě vyskytuje.

Papuče či pantofle – pantofle mívají podrážku trochu tvrdší a rovnější. Nemívá obvykle tolik záhybů, jako sportovní obuv, tím pádem působíte na povrch vláken větším tlakem po celé ploše chodidla, a tím se zas více nečistot dostane do hlubších vrstev koberce a to se pak ještě hůře vysává běžným vysavačem.

bosé nohy na koberci

Silonové punčochy – doslova velkou ranou jsou pro koberec dámské silonky. Silon je syntetika, která podporuje pocení chodidel a vznik typického odéru díky bakteriím, jež pot rozkládají. Silonky mají tendenci nasát pot i s odérem a ten pak vetřít do koberce, takže častá chůze po koberci v silonkách mu může propůjčit stejnou pachovou stopu.

Bavlněné ponožky – bavlněné ponožky jsou menším zlem, protože bavlna má vysokou absorpční schopnost a pot poměrně dobře nasává , takže jej pak do koberce otíráte méně, každopádně pokud máte zpocené nohy a chodíte po koberci často, musíte počítat s tím, že to nezůstane zcela bez odezvy, a že vás čištění perských koberců stejně nemine.

Category Nezařazené