Je váš koberec opravdu čistý

Koberec je podlahová krytina, to ví každý, ale ne všichni si uvědomují, že je to textilie, po které našlapujeme, a tím ji značně zatěžujeme prachovými částicemi a biologickým odpadem. Zatížení je natolik velké, že jej nemůže zcela a beze zbytku odstranit klasický sáčkový vysavač. Je to podobné, jako kdybyste chtěli ze svých kalhotek nebo slipů odstranit veškerý biologický materiál vysáváním, aniž by vaše spodní prádlo skončilo v pračce.

ženská párty

Koberce se musí čas od času podrobit důkladnější očistě, podobně jako praní prádla v bubnu pračky. V následujícím odstavci se pokusíme popsat, jak naše chodidla a obuv koberce zatěžují, a proč na tuto zátěž nestačí běžný vysavač.

V čem chodíte po koberci

Tenisky – tenisky či běžecká obuv jsou pro chůzi na koberci velmi pohodlné, ale jejich měkká podrážka důkladně přilne k povrchu vláken. Pokud jsou na podrážce nějaké zbytky nečistot, např. získané chůzí po dlažbě v kuchyni, koberec je pak ochotně přijímá. Můžete tak mezi vlákna zašlapat vlasy, chloupky, kousky tuku, odumřelé kožní šupinky, drobky z jídla, mrtvý hmyz a mnoho dalšího biologického materiálu, který se v kuchyni na dlažbě vyskytuje.

Papuče či pantofle – pantofle mívají podrážku trochu tvrdší a rovnější. Nemívá obvykle tolik záhybů, jako sportovní obuv, tím pádem působíte na povrch vláken větším tlakem po celé ploše chodidla, a tím se zas více nečistot dostane do hlubších vrstev koberce a to se pak ještě hůře vysává běžným vysavačem.

bosé nohy na koberci

Silonové punčochy – doslova velkou ranou jsou pro koberec dámské silonky. Silon je syntetika, která podporuje pocení chodidel a vznik typického odéru díky bakteriím, jež pot rozkládají. Silonky mají tendenci nasát pot i s odérem a ten pak vetřít do koberce, takže častá chůze po koberci v silonkách mu může propůjčit stejnou pachovou stopu.

Bavlněné ponožky – bavlněné ponožky jsou menším zlem, protože bavlna má vysokou absorpční schopnost a pot poměrně dobře nasává , takže jej pak do koberce otíráte méně, každopádně pokud máte zpocené nohy a chodíte po koberci často, musíte počítat s tím, že to nezůstane zcela bez odezvy, a že vás čištění perských koberců stejně nemine.